Правила проведення випробувань
Розділ "А"
До початку випробувань проводиться жеребкування (окреме у кожному розділі), яке визначатиме порядок участі собак. Перед початком випробувань для учасників розділу «А» проводиться «лотерея», за допомогою якої будуть визначені команди, необхідні для виконання собакою та їх послідовність для кожного учасника у певних навичках розділу.
Суддівство починається з моменту входу провідника у ринг та закінчується на моменті виходу провідника за межі рингу.
Випробування починаються з доповіді. Провідник, за викликом судді, з собакою підходить до судді та зупиняється в 1-2 метрах від нього, представляється, називає кличку собаки та чітко повідомляє про готовність до випробувань.
Собака повинна бути у м’якому нашийнику (без шипів). Також допускаються проти блошині нашийники. Всі інші типи нашийників забороняються. При цьому, собака (на розсуд провідника) може знаходитись на повідцю або без (при повному контролі провідником). Під час доповіді провідника, собака знаходиться біля нього, допускається вільне положення. Після доповіді, провідник одягає собаці намордник (окрім декоративних порід) та пристібає повідець.
1. Рух по команді «поруч» з провідником. Провідник з собакою рухається за відповідним маршрутом, з поворотами та розворотами, проходженням наявних перешкод (драбинки, мини-бар’єри, шумові та інші подразники тощо). Команда «поруч» подається на початку руху, поворотах, зупинках або при змінах темпу. Собака повинна іти спокійно поруч з провідником, без натягу повідця біля його лівої ноги. Допускається невеликий відхід від ноги провідника вбік, а також відставання або забігання (приблизно, візуально близько 40 см). При зупинці після команди «поруч» собака повинна сісти біля лівої ноги провідника.
2. Витримка собаки (будь-яка команда, що фіксує: «сидіти», «лежати», «стояти»). Перед початком виконання цієї навички, провідник знімає з собаки намордник, і на власний розсуд, подає будь-яку команду, що фіксує. При цьому повідець собаки пристібається до спеціального кріплення. Провідник відходить на відстань не менше 10 кроків, зупинившись спиною до собаки (суддя дає команду повернутись до собаки приблизно через 10-20 сек.).
Додаткова обов’язкова умова: під час виконання цієї навички до собаки підходить помічник та пропонує ласощі та іграшку. Собака не повинна з’їсти ласощі або забирати іграшку, а також міняти положення. При зміні собакою положення провідник повинен повернути її у потрібне положення та відійти на необхідну відстань.
Далі провідник, за вказівкою судді, переходить до виконання наступної навички (попередньо помічником повідець знімається з кріплення. Собака повинна залишатися у базовому положенні). Просування собаки більше ніж на 1 метр – це невиконання навички (припустима дистанція варіюється в залежності від розміру собаки).
3. Підкликання собаки з витримки за командою «До мене!». По першій команді провідника собака повинна підбігти до провідника та сісти перед ним (або обійти його та сісти біля лівої ноги). Допускається одне дублювання команди. Навичка вважається невиконаною, якщо собака не почала рух до провідника протягом 7 секунд після поданої продубльованої команди.
4. Рух по команді «Поруч з провідником до «зони вільного вигулу».
Під час виконання навички провідник з собакою рухається по маршруту, показуючи дві зупинки та один раз різко змінюючи темп руху, переходячи на біг або повільний крок довжиною щонайменше 5 кроків (послідовність у цьому навичці визначає провідник).
Команда «поруч» подається на початку руху, поворотах, зупинках або змінах темпу. Собака повинна іти поруч із провідником, без натягу повідця біля його лівої ноги. Допускається невеликий відхід від ноги провідника вбік, а також відставання або забігання (приблизно, візуально близько 40 см). При зупинці після команди «поруч» собака повинна сісти біля лівої ноги провідника.
Додаткова обов’язкова умова: В зоні видимості собаки, що рухається по команді «поруч» із провідником (на відстані не більше 10 м та не менше 5 м) знаходиться інша собака, що грається з людиною, які переміщуються відносно паралельно маршруту собаки. Собака не повинна міняти свого положення в русі.
5. За командою судді провідник з собакою (довільно, без використання команди «поруч») проходить у «зону вільного вигулу» та відстібає повідець. Всі наступні навички, які виконуються у «зоні вільного вигулу» здійснюються без повідця та намордника.
Витримка на команді, що фіксує (вибрана провідником шляхом «лотереї»). Провідник проходить в центр «зони вільного вигулу» та подає собаці відповідну фіксуючу команду. Після цього провідник відходить від собаки на 15 кроків, не залишаючи поруч ніяких предметів (повідець, іграшка тощо), та зупиняється спиною до собаки. Собака знаходиться у фіксованому положенні приблизно 1 хвилину, залежно від рішення судді. Просування собаки більше ніж на 1 метр – це невиконання навички (припустима дистанція варіюється в залежності від розміру собаки). За командою судді провідник переходить до виконання наступної навички.
6. Підкликання собаки провідником, який розташований спиною до собаки з витримки за командою «До мене!». За першою командою провідника собака повинна підбігти до господаря та сісти перед ним (або обійти його та сісти біля лівої ноги). Навичка не зараховується якщо собака не почав рух до провідника протягом 3 секунд після поданої продубльованої команди.
7. Перехід у вільне положення, гра. За командою провідника «Гуляй» собака повинна перейти у вільне положення. Провідник може погратися з собакою зі своїми чи наданими іграшками, вільний час приблизно 30 секунд. Оцінюється рівень «розкутості» собаки після наданої команди та взаємодія з провідником, «не підбір з землі».
8. Подача команди, що фіксує, з гри (команда, що фіксує, вибрана провідником у «лотереї»).
За вказівкою судді, провідник у процесі гри з собакою подає відповідну команду, що фіксує та віддаляється від собаки на відстань близько 10 метрів.
Собака повинна залишатись на місці фіксації. Під час виконання даної навички допускається зміщення не більше ніж на 50 см.
9. Виконання собакою поданих команд («сидіти», «лежати». «стояти») на відстані (3 команди у певному порядку, вибраному в «лотереї»). Провідник подає команди голосом (допускається одночасний жестовий супровід).
Собака повинна по першій команді прийняти необхідне положення, не змінюючи його та не просуваючись вперед, залишитись на місці до наступної команди (через 5 сек). При зміні собакою положення без команди провідника, провідник повинен повернути її в потрібне положення (з витримкою в 5 сек). Просування собаки більше, ніж на 2 м, у всіх положеннях вважається невиконанням навички.
10. Рух по команді «поруч» з провідником. Провідник починає рух по маршруту та подає собаці команду «Поруч» в русі. Собака повинна по першій команді провідника підбігти до нього та продовжити рух без усадки. Провідник не повинен робити зупинки чи чекати на собаку. Собака має йти спокійно поруч з провідником у його лівої ноги. Допускається невеликий відхід від ноги провідника вбік, а також відставання або забігання (приблизно, візуально близько 40 см). При зупинці після команди «поруч» собака повинна сісти біля лівої ноги провідника.
Навичка вважається невиконаною, якщо собака не почала рух до провідника протягом 5 секунд після поданої команди.
11. Ця навичка пропонується на вибір:
а) Апортування предмета (який може бути наданий провідником, тобто знайомий собаці).
Виконання апортування предмета. За вказівкою судді, провідник дістає та показує собаці апортувальний предмет. Предмет може бути будь-який. Провідник кидає предмет не ближче ніж 5 метрів від себе, при цьому подає команду, що фіксує: «Сидіти» чи «Лежати» перед викидом апортувального предмета. Після витримки в 5 секунд, одночасно з командою «Апорт» та жестом собака відправляється за предметом. Собака повинна підбігти до кинутого предмета, взяти його у пащу та повернутись до провідника однаково швидко. За командою «Дай» собака віддає предмет у руки провідника (собака може зайняти вільне положення). Провідник подає команду «Поруч», після якої собака має сісти біля лівої ноги провідника, після чого провідник може одразу почати рух з собакою по команді «Поруч» до виходу із «зони вільного вигулу».
б) Подолання бар’єра.
Подолання перешкоди. Рівень висоти снаряда враховує породні особливості та ріст собаки. При подоланні снаряда провідник використовує команду «Бар’єр» і жест правою рукою. Рух провідника з собакою до перешкоди виконується за командою «Поруч». За погодженням із суддею, провідник може посилати собаку на перешкоду, зупинившись перед нею у 3-х метровій зоні, або відразу, не усаджуючи собаку. Після подолання перешкоди собакою, провідник подає команду, що фіксує: «Сидіти» або «Лежати», підходить до неї та за вказівкою судді подає собаці команду «Поруч». Починає рух до виходу із «зони вільного вигулу». Легкоатлетичний бар’єр собака має подолати безопорним стрибком. Допускається легкий дотик. Надавати собаці будь-яку механічну допомогу при подоланні перешкоди не дозволяється. Загальна максимальна кількість спроб подолання перешкоди становить 3 рази (при цьому кожна повторна спроба штрафується). Навичка вважається не виконаною після трьох невдалих спроб її виконання.
в) Повернення на місце
Повернення на місце. За вказівкою судді провідник позначає місце, укладаючи собаку командою «Лежати» (чи «Сидіти»), кладе перед нею предмет (може бути будь-який, за розсудом провідника) та подає команду «Місце». Відходить вперед на відстань приблизно 10 кроків та одразу повертається обличчям до собаки. Через 7-10 секунд підкликає собаку до себе командою «До мене». Після підходу собаки та витримки до 5 секунд провідник командою «Місце» відправляє собаку на місце. Після витримки до 10 секунд підходить до неї, дає команду «Сидіти» або «Лежати» та забирає річ. Собака, за першою командою, повинна швидко підбігти до провідника, а потім також по першій команді, у тому ж темпі повернутись на позначене місце та лягти (чи сісти, в залежності від поданої команди) поруч з предметом, який позначає місце. Корпус собаки не повинен виходити більше, ніж на половину з кола радіусом 1 метр (в залежності від розміру собаки), чиїм центром є предмет, який позначає місце. У тому випадку, якщо собака вийшла з позначеного кола, поки провідник відходив від місця, дозволяється повернутись та повторно зафіксувати собаку у вибраному положенні.
12. Після виходу з «зони вільного вигулу» - вільний рух провідника з собакою на стартову позицію.